Wszystko o lokatach długoterminowych

Lokaty krótkoterminowe cieszyły się zawsze większą popularnością niż krótkoterminowe. Niestety Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ich obniżenie. Niestety będą stale obniżane. Co powinieneś wiedzieć o lokatach długoterminowych? Oto kilka przydatnych informacji.

Lokaty długoterminowa to pewnego rodzaju umowa pomiędzy bankiem a klientem, gdzie dokonuje on depozytu gotówki na okres dłuższy niż jeden rok. Najczęściej jest to lokata 12 lub 36-miesięczna. Można je znaleźć w ofercie praktycznie każdego banku. Podczas gdy oprocentowanie lokat krótkoterminowych uległo znacznemu obniżeniu to długoterminowe lokaty wydają się być złotym środkiem. Tak właśnie jest, ponieważ takie lokaty gwarantują nam stabilność na kilkadziesiąt miesięcy licząc spokojnie odsetki. Wypłacane są w momencie wygaśnięcia umowy pomiędzy klientem a bankiem. Można się potem zdecydować co się stanie z pieniędzmi. Jest jeszcze jedna sprawa a mianowicie oprocentowanie zmienne. W tym przypadku wybrać lepiej wybrać oprocentowanie stałe. Zwłaszcza wtedy jeśli decydujemy się na lokatę długoterminową.

Zapewne spotkaliśmy się z pojęciem jak ryzyko inwestycji. Polega ono na tym, że wkładając pieniądze w pewien cel możemy na tym zyskać lub stracić. Nie wiemy czy odnowiona lokata będzie posiadała takie samo oprocentowanie i czy będzie na takich samych warunkach. Trudno w tym przypadku snuć jakieś szczególne prognozy odnośnie tego jaka oferta zostanie nam zaproponowana. Aby ograniczyć ryzyko można obserwować wszelkie działania Rady Polityki Pieniężnej, bowiem to od nich zależy jakie będzie nałożone oprocentowanie. Jednak jedno możemy przewidzieć – zamierzone obniżanie stóp procentowych. Zatem dlatego warto założyć lokatę z długoterminową niż krótkoterminowa. Są poniekąd dobrą opcją do „przeczekania” doby kryzysu, która może jeszcze trochę potrwać. W ten sposób przyciągają coraz większą liczbę klientów. Znalezienie oprocentowania na poziomie 5% może okazać się niemałym wyzwaniem. Wybranie lokaty to pewne działanie strategiczne, dlatego nie można zgodzić się na pierwszą, lepszą ofertę. 

Wybieranie lokaty bankowej z jednej strony będzie łatwa, ale z drugiej będzie trzeba pochwalić się niemałą widzą na temat tego co się dzieje na rynku. Wychwycenie dobrego oprocentowania jest niemałym wyzwaniem.