Dlaczego nie warto nadmiernie się zadłużać?

Nadmierne zadłużenie to problem, a do tego bardzo często niewidoczny przez dłuższy czas, jeżeli generujesz stabilne dochody. Co jednak w przypadku sytuacji losowej? W artykule poznasz najważniejsze techniki związane z zarządzaniem nadmiernym zadłużeniem i zaczniesz lepiej kontrolować budżet przy obsłudze wielu kredytów gotówkowych jednocześnie.

Nadmierne zadłużenie kojarzy się przede wszystkim ze spiralą zadłużenia, z wykluczeniem finansowym, a także z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Musisz jednak wiedzieć, że procedura upadłości konsumenckiej nie jest dla każdego. To bardzo dobre narzędzie dla kredytobiorców, u których wystąpiła poważna sytuacja losowa. Jeżeli świadomie doprowadziłeś gospodarstwo domowe do spirali zadłużenia, wtedy nie masz szans na całkowite anulowanie długów. Nadmierne zadłużenie ogranicza zdolność kredytową. Kiedy zaczynasz zaciągać kredyty gotówkowe na spłatę innych rodzajów zadłużenia to już sygnał do całkowitej naprawy budżetu gospodarstwa domowego. Nadmierne zadłużenie uniemożliwia elastyczne działanie na rynku pracy, pogarsza wyraźnie status gospodarstwa domowego, generuje duże koszty, a po wpadce ekonomicznej masz do czynienia z przejęciem części lub całości majątku. Nadmierne zadłużenie jest widoczne w popularnych bazach dłużników. Jeżeli dochodzi do dalszych spraw sądowych z wierzycielami bardzo trudno o powrót do wiarygodności biznesowej. Osoba wykluczona finansowo nie jest w stanie nawet podpisać normalnej umowy o świadczenie usług, np. internetowych, telewizyjnych.

Możesz zarządzać nadmiernym zadłużeniem przez ograniczenie kosztów życia, przez wyprzedaż majątku trwałego, przez konsolidację, która niestety uzależnia gospodarstwo domowe od konkretnego pożyczkodawcy na długie lata. Konsolidacja i ewentualne obniżenie rat miesięcznych w zamian za wydłużenie terminu obowiązywania kredytów gotówkowych to również dobry sposób przeciwdziałania wskazanym problemom.