Dlaczego warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Prowadzenie efektywnego oddłużania gospodarstwa domowego to często niezbędny czynnik, aby uzyskać płynność finansową w kolejnych latach. Największe problemy wśród kredytobiorców wywołuje z reguły obsługa wielu pożyczek gotówkowych, czy kart kredytowych i innych rodzajów zobowiązań jednocześnie. W Polsce praktycznie każde gospodarstwo domowe miało styczność z kredytem, a brak spłaty zobowiązań prowadzi naturalnie do utraty zdolności kredytowej, niezbędnej do nawiązania właściwej współpracy z bankami detalicznymi. W artykule zobaczysz, że kredyt konsolidacyjny jest w stanie bardzo szybko wyprowadzić budżet domowy, tak naprawdę bez zbędnych formalności.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

W konsolidacji chodzi krótko mówiąc o scalenie wszystkich rodzajów pożyczek. Co to znaczy wszystkich rodzajów? Kredyt konsolidacyjny obejmuje standardowo pożyczki krótkoterminowe, długoterminowe, w tym hipoteczne, ale na szczególnych warunkach, kredyty inwestycyjne, limity na kartach kredytowych, pożyczki ratalne udzielane w marketach. W konsolidacji to nie kredytobiorca zamyka umowy z innymi instytucjami finansowymi, ale zleca zadanie wyspecjalizowanemu doradcy w banku lub dedykowanej firmie związanej z tematyką oddłużania. Konsolidacja kredytów występuje w wersji krótkoterminowej (kredyt konsolidacyjny gotówkowy), a także w wersji dopasowanej do szybkiej spłaty bardzo dużego zadłużenia (kredyt konsolidacyjny hipoteczny). Przy konsolidacji najważniejsze kwestie to zabezpieczenie, dysponowanie pozytywną zdolnością kredytową, brak zaległości w biurze Informacji Kredytowej oraz innych rejestrach dłużników. Niestety pozytywna zdolność kredytowa to prawdopodobnie najważniejsza kwestia. Z tego powodu kredytobiorca powinien stale monitorować budżet domowy, aby nie utracić realnych szans na prawidłową restrukturyzację, bez żadnego ryzyka formalnego. Konsolidacja kredytów jest naturalnie bardziej skuteczna w okresie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych. Obecnie, w 2018 roku Narodowy Bank Polski podjął decyzję o zachowaniu stóp procentowych na bardzo niskich poziomach. Taki scenariusz z dużym prawdopodobieństwem utrzyma się przez kolejne kilka lat. Większość ekspertów prognozuje 2 – 3 lata, ale w makroekonomii trudno o typowanie optymalnych terminów.

Praktyczne korzyści wynikające z konsolidacji kredytów

Przede wszystkim zaczynasz oszczędzać na kosztach obsługi zobowiązania, a jedna niska rata w miesiącu zamiast kilku o zróżnicowanym oprocentowaniu to prawdziwa ulga psychiczna. Kredytobiorcy doceniają przede wszystkim fakt, że przy dużej konsolidacji można otrzymać jeszcze dodatkową gotówkę na zaspokojenie różnorodnych potrzeb konsumpcyjnych. Efektywność konsolidacji wynika z wysokości kredytów, a także z pozytywnej zdolności kredytowej. Jeżeli masz dobre dochody i chcesz po prostu naprawić płynność gospodarstwa domowego konsolidacja to idealne rozwiązanie. Przy wielu kredytach to jedyne narzędzie, które gwarantuje sukces. Opcjonalnie masz do dyspozycji wakacje kredytowe, czy refinansowanie. Trudno jednak cały czas monitorować rynek w poszukiwaniu taniego kredytu, aby spłacić nim droższe zobowiązanie. Konsolidacja kredytów to popularne narzędzie restrukturyzacyjne, które stanowi często ostatnią deskę ratunku. Nie zaleca się zaciągania kolejnych pożyczek po przejściu restrukturyzacji. Musisz najpierw naprawić wskaźniki ekonomiczne gospodarstwa domowego. Wtedy bez problemu wrócisz na rynek kredytowy. Czy zainteresujesz się teraz profesjonalną konsolidacją zadłużenia?