Kiedy kredyt konsumencki to dobre rozwiązanie?

Popularność kredytów konsumenckich rośnie, szczególnie w okresie bardzo niskich stóp procentowych. Akurat przy niskich stopach procentowych zadłużenie, nawet czysto konsumpcyjne sprzyja budowaniu nowej jakości funkcjonowania krajowych gospodarstw domowych, bez nadmiernego uzależniania ekonomicznego od dużych instytucji finansowych. Kiedy kredyt konsumencki okazuje się faktycznie dobrym rozwiązaniem dla budżetu domowego?

Charakterystyka najprostszego kredytu konsumpcyjnego

Kredyt konsumencki to środki do wydania na dowolny cel. Bank nie ma prawa zapytać, na co wydajesz dodatkowe pieniądze. Liczy się tylko terminowa spłata i potwierdzenie pozytywnej zdolności kredytowej przed zaciągnięciem takiego zobowiązania. Umowa o kredycie konsumenckim jest mocno standaryzowana. Do tej formy zadłużenia odnosi się bezpośrednio ustawa o kredycie konsumenckim. Limit zadłużenia to lekko ponad 250 000 złotych, a zatem dość sporo. To nawet kwota pozwalająca na zakup nieruchomości. Średnia wartość kredytu konsumpcyjnego według statystyk branżowych to około 50 000 złotych. Kredytobiorcy, którzy nie potrzebują tak dużych środków wykorzystują zamiast kredytów konsumenckich w bankach detalicznych chwilówki, bardzo krótkoterminowe pożyczki gotówkowe występujące w parabankach, głównie internetowych. Do chwilówek ustawa o kredycie konsumenckim również się odnosi, zobacz wszystkie te oferty na poratlu 17banków.com.

Kiedy zatem kredyt konsumencki to dobre rozwiązanie dla budżetu domowego?

Przede wszystkim, kiedy znajdujesz się na granicy zdolności kredytowej, a potrzebujesz kapitału na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych kredyt konsumpcyjny to rozsądne rozwiązanie. Staraj się jednak wyszukiwać promocje, zobowiązania bezprowizyjne, czy bez potrzeby ubezpieczenia. Akurat ubezpieczenie w kredytach konsumpcyjnych jest opcjonalne, chociaż wielu doradców twierdzi, że obligatoryjne. Nie dawaj się naciągać na dodatkowe koszty przy podpisywaniu umowy. Kredyt konsumencki jest średnio drogi, ale można ustalić przy nim elastyczną, bardzo niską ratę, co pozwala na normalne funkcjonowanie. Bank detaliczny zwyczajowo informuje kredytobiorcę o realnym poziomie stóp procentowych, przedstawia dodatkowe opłaty, czy potencjalne opcje restrukturyzacyjne. Przed nawiązaniem współpracy z kredytodawcą przestudiuj dokładnie wskazaną ustawę o kredycie konsumenckim. Dzięki temu zobaczysz, jakie prawa posiada kredytodawca, a jakie kredytobiorca. W ten sposób szybko wyeliminujesz instytucje finansowe, które nie odpowiadają standardom prawnym. Czy korzystasz z tej formy zadłużenia?