Kredyty gotówkowe

Dyskusja o pożyczkach społecznościowych

Pożyczanie pieniędzy z alternatywnych źródeł, a nie tylko w banków komercyjnych oraz firm pożyczkowych to coraz popularniejszy schemat działania. I nie chodzi tylko o koszty zobowiązania, ale również o lepszą optymalizację własnych potrzeb. W artykule poznasz najważniejsze zalety oraz wady pożyczek społecznościowych, także z lekkim porównaniem do kredytów gotówkowych.

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa (social lending) to narzędzie znane z największych gospodarek światowych, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Idea jest bardzo prosta. Zamiast iść do banku detalicznego lepiej skorzystać z kapitału od rozproszonych inwestorów indywidualnych. Pożyczkobiorca wystawia tzw. aukcję pożyczkową, opisuje w niej potrzeby, a później czeka na pozytywne rozpatrzenie przez inwestorów indywidualnych z różnych części kraju. To duże ułatwienie, ponieważ pożyczka społecznościowa to nawet okazja do wygenerowania ciekawych, długoterminowych kontaktów inwestycyjnych. W Polsce pożyczka społecznościowa charakteryzuje się krótkimi tradycjami. Kredytobiorcy z reguły nie ufają nowym narzędziom pozyskiwania pieniędzy. Poza tym inwestor indywidualny, który rozpatruje aukcje pożyczkowe płaci od zysku 19% podatku. To tzw. podatek od zysków kapitałowych, potocznie mówiąc „podatek Belki zdecydowanie znienawidzony przez społeczność inwestorów. 19% opodatkowania przy udzielaniu pożyczek to jednak kwota duża przy porównaniu ryzyka. Pożyczka społecznościowa to dobry sposób na pozyskanie kapitału na niewielkie, a wręcz nietypowe potrzeby. Nawet student bez pracy lub osoba o podejrzanej zdolności kredytowej po przedstawieniu właściwych argumentów jest w stanie otrzymać środki. Każdy inwestor indywidualny samodzielnie czuwa nad przebiegiem inwestycji i to prawdopodobnie największe ograniczenie. Zaangażowanie własnego kapitału i pożyczanie pieniędzy to nie jest proste zadanie. Kredytobiorcy zalegają często z opłatami, nie wywiązują się terminowo z obowiązków informacyjnych lub po prostu uciekają z pieniędzmi. Na początku wdrażania formuły pożyczek społecznościowych takie zjawisko było powszechne. Pożyczka społecznościowa to bardzo zbliżona kategoria do crowdfundingu. W erze mediów społecznościowych dofinansowanie jednego człowieka z pomysłem zajmuje dosłownie chwilę.

Zobacz także:  Zadbaj o swoją przyszłość

Konkurencja śpi na razie spokojnie

W Polsce największe zadłużenie generuje klasyczny bank detaliczny, a później SKOK i firmy pożyczkowe z krajowym lub zagranicznym kapitałem. W niektórych firmach pożyczkowych funkcjonuje dział połączenia ryzykownego kredytobiorcy z inwestorem instytucjonalnym lub indywidualnym, co umożliwia podpisanie umowy na spersonalizowanych warunkach. Kredytobiorca w pożyczkach społecznościowych czeka najczęściej dość długo na środki. Im większa potrzeba, tym okres oczekiwania dłuższy. Bez reputacji i potwierdzonej wiarygodności nawet w pożyczkach społecznościowych trudno o wzbudzenie entuzjazmu inwestorów indywidualnych.

Czy warto wchodzić do sektora pożyczek społecznościowych?

Tak naprawdę pozyskanie kredytu gotówkowego jest bardzo często szybsze od wystawienia własnej aukcji pożyczkowej na dedykowanych portalach. Dzięki pożyczkom internetowym kredytodawcy zbliżyli się bardziej do klienta. Skrócenie formalności do minimum przed wypłatą pieniędzy to jedna z najważniejszych potrzeb zgłaszanych przez klientów. Pożyczka społecznościowa to alternatywa dla młodych ludzi, np. przy zakupie nowych gier, konsoli, dla bezrobotnych, osób uzyskujących dochody z alternatywnych źródeł, a nawet od rodziców. Oczywiście pożyczki społecznościowe charakteryzują się sporym zainteresowaniem, ale ryzyko takiego obrotu jest znacznie większe od współpracy ze standardowym bankiem lub firmą pożyczkową.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.