Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny – czy warto spłacić wcześniej?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, po które sięga wiele osób. Czy warto spłacić go wcześniej? Jak ominąć czyhające na nas pułapki?

Każdy z nas chciałby spłacić kredyt jak najszybciej. Różnie z tym jednak bywa. Co jeśli otrzymamy niespodziewany zastrzyk gotówki, który zechcemy przeznaczyć na spłatę kredytu? Czy jest to opłacalne? Zgodnie z ustawą jako kredytobiorca mamy prawo spłacić w każdym czasie całość lub część kredytu przed wyznaczonym terminem. Bank może jednak zastrzec w umowie rekompensatę, którą otrzyma, jeśli faktycznie dokonamy spłaty przed terminem. Ile ona wynosi? To zależy, bank może nam bowiem przyznać kredyt hipoteczny ze zmienną lub też stałą stopą procentową. W przypadku kredytu ze zmienną stopą procentową, po 3 latach regularnych spłat bank nie może pobierać opłat za przedterminową spłatę. Jednak w przypadku spłaty przed upływem 3 lat musimy liczyć się z dodatkową opłatą. Zapis dotyczący tej regulacji znajduje się w umowie. W przypadku kredytu ze stałą stopą procentową wcześniejsza spłata może się nie opłacać. Bank może bowiem żądać od nas rekompensaty za przedterminową spłatę i to przez cały okres trwania umowy. Nie zawsze wcześniejsza spłata kredytu będzie opłacalna. Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie się z nią zapoznać i dowiedzieć się ile będzie nas kosztowała ewentualna wcześniejsza splata.

W jaki sposób dokonać spłaty kredytu hipotecznego przed wymaganym terminem? Wcześniejszej spłaty kredytu można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dokonanie nadpłaty, czyli spłaty kwoty wyższej niż wyliczona przez bank rata kredytu. W ten sposób obniżymy kolejne raty lub skrócimy okres kredytowania. Drugi sposób to przedterminowa spłata kredytu hipotecznego w całości. Może się to jednak wiązać z koniecznością uiszczenia dodatkowej prowizji. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego z całą pewnością zwiększy nasz komfort psychiczny. Jednak zanim jej dokonamy rozważmy za i przeciw. Jeśli nie wiemy czy wiążą się z nią dodatkowe koszty, zapytajmy o to eksperta. Od tego zależy też wybór sposobu spłacenia kredytu czyli w całości lub w części. Uzależniony jest on oczywiście również od naszych indywidualnych możliwości finansowych. Po uzyskaniu fachowej porady możemy przystąpić do realizowania formalności. Dowiedzmy się też, czy koszt odsetek nie będzie niższy od kosztu obowiązkowej prowizji za wcześniejszą spłatę. W takim przypadku wcześniejsza spłata się nie opłaca. Dobrze to przemyślmy.

Zobacz także:  Jak w czasach kryzysowych przygotować się do kredytu hipotecznego?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.