Lokaty

Lokata czy konto?

Jak oszczędzać jeśli mamy w swojej skarpecie trochę więcej pieniędzy? Wiele osób trzyma swoje pieniądze tylko i wyłącznie na rachunku ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Niestety często konta oszczędnościowe dołączone do naszego normalnego rachunku niewiele nam dają w skali roku. Jeśli zastanawiamy się czy lokata nie będzie lepszym rozwiązaniem, warto poczytać dalej. Trzymając oszczędności na zwykłym rachunku oszczędnościowym, nie mamy pewności co do zysku. Dodatkowo zawsze płacimy za każde wypłacenie pieniędzy z tego rachunku i nie są to małe kwoty – często to ponad 5 złotych za wypłatę z konta oszczędnościowego. Zatem jeśli wypłacamy, mamy mniej na koncie, nasze zarobki automatycznie są mniejsze. Mamy zatem wielką zachętę do tego, by dowiedzieć się czy dokładnie jest lokata bankowa proponowana dzisiaj przez każdy bank oraz większość instytucji finansowych.

Więcej i pewniej

Zadając sobie pytanie lokata czy konto, na pewno natkniemy się na wiele ciekawych informacji w internecie. Nie mniej jednak warto samodzielnie pomyśleć na ten temat i nie zawsze kierować się tym co piszą inni. Jak już wspomnieliśmy na koncie oszczędnościowym na pewno nie zarobimy tyle samo co na lokacie. Zastanówmy się przez chwile ile możemy zaoszczędzić na koncie tego rodzaju mając na nim odłożone 1000 złotych. Na pewno nie będzie to więcej niż 50 złotych rocznie. Niektórzy klienci twierdzą, że zarabiamy co miesiąc. Jednak banku wyraźnie podkreślają, że naliczanie odsetek następuje po roku lub po zakończeniu lokaty, na której w tym samym czasie z tą samą kwotą zarobimy nawet ponad 200 złotych. Różnicę zatem widać gołym okiem i już pod względem zarobków możemy spokojnie stwierdzić, że lokata jest bardziej opłacalnym produktem od konta bankowego o charakterze oszczędnościowym.

Zobacz także:  Koszty w kredycie hipotecznym

Jaka lokata?

Pozostaje nam zatem pytanie – na jaką lokatę się skusić, bo jak wiemy rodzajów lokat jest całe mnóstwo. Dodatkowo, porównując lokatę do rachunku oszczędnościowego powiemy, że często lokat na okres trzech miesięcy oprocentowane są na 4 procent. Zatem po 3 miesiącach otrzymujemy 4 procent kwoty wpłaconej. Następnie nasze oszczędności możemy ulokować na innej lokacie i tak nasza kwota zamiast leżeć w skarpecie będzie cały rok zarabiać, a my nie będziemy musieli dosłownie nic robić aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Jest to bardzo wygodna i opłacalna forma oszczędzania, które z pewnością każdemu się spodoba. Lokatę możemy otworzyć bezpośrednio w placówce bankowej lub też skorzystać z atrakcyjnych ofert online. Zazwyczaj w dzisiejszych czasach internetowe propozycje są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od tych dostępnych w placówkach bankowych. Zanim zatem wybierzemy się z przygotowanym długopisem do naszego banku, zobaczmy jakie oferty znajdują się w propozycjach internetowych oraz w innych bankach w których jeszcze może nas nie było. Kilka małych kroków, minut i będziemy posiadaczami zarabiającej dobrze lokaty bankowej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.